Ako nakupovať

 

1. Ako vybrať športové a fashion okuliare 


Bez jasného, neskresleného videnia sa každá vonkajšia športová aktivita stáva nevypočítateľným rizikom. Pre túto sezónu by dobré športové okuliare mali byť súčasťou výbavy každého z nás. Preto by ste pri výbere mali vždy v prvom rade dbať aby okuliare obsahovali 100% ochranu pred UVA, UVB a UVC škodlivým žiarením.

Pri výbere dizajnu je dôležitý komfort nosenia. Ideálne je aby sa nedotýkali mihalnice zorníkov, mali by ste sa v nich cítiť príjemne a nemali by Vás tlačiť najmä v oblasti spánkov a nosa. Niektoré modely ponúkajú možnosť nastavenia či už nosnice, alebo ušné ukončenie.

Na výber je množstvo farieb zorníkov, tie základnejšie sú:

Číry zorník (clear)  vhodné pre použitie v noci, ochrana proti vetru, hmyzu a prachu. Stupeň ochrany S 0, priepustnosť svetla 80 – 100%.             

Žltý zorník (lasergold lite) zlepšuje kontrast v zlých viditeľných podmienkach (hmla, zamračené). Stupeň ochrany S 1, priepustnosť svetla 43 – 80%

Oranžový zorník (litemirror orange), má zrkadlový film zlepšuje kontrast v slnečnom počasí a obsahuje infračervenú ochranu. Stupeň ochrany S 1, priepustnosť svetla 43 – 80%

Tmavší/dymový zorník (litemirror smoke), má zrkadlový film a je vhodný ako ochrana pred slnkom po celý deň, vhodné na bežné nosenie. Stupeň ochrany S 2, priepustnosť svetla 18 – 43%

Strieborný zorník (litemirror silver), má zrkadlový filma a ochráni pred silným slnkom a infračerveným žiarením. Stupeň ochrany S 3, priepustnosť svetla 8 – 18%.

Tmavý zorník (smoke), má farebne neutrálnu viditeľnosť a ochráni pred celodenným slnkom. Stupeň ochrany S 3, priepustnosť svetla 8 – 18%.

Hnedý zorník (litemirror brown), ochráni pred celodenným slnkom. Stupeň ochrany S 3, priepustnosť svetla 8 – 18%.

Polarizačný zorník (polavision), filtruje dráždivé odrazy a žiarenia a chráni pred slnkom po celý deň, výhodou sú aj prirodzené farby a kontrast. Stupeň ochrany S 3, priepustnosť svetla 8 – 18%.

Silný strieborný zorník mirror silver predstavuje extrémnu ochranu pred slnkom. Tento zorník nie je vhodný na šoférovanie. Stupeň ochrany S 4, priepustnosť svetla 3 – 8%.


Nemenej dôležitým faktorom pri výbere sú aj technické fakty zorníkov a rámov okuliarov. Zorníky by mali byť vyrobené s netrieštivého a nerozbitného materiálu, opticky korektné – t.j. namali by skresľovať, odolné voči poškriabaniu a mali by mať protizahnmlievaciu vrstvu, tkz. Antifog. Pri nasadení v športoch s vysokým výkonom (cyklistika, beh) padne vhod aj systém cirkulácie vzduchu cez rám a zorník okuliarov. Ak plánujete používať okuliare napr. v skialpinizme, alebo vysokohorskej turistike sú ideálnym riešením bočnice, ktoré dokonale ochraňujú pre agresívnym slnkom.

 

Keďže neexistujú univerzálne okuliare a zorníky do každého druhu počasia a svetelných podmienok výrobcovia ponúkajú aj systém vymeniteľných zorníkov. K okuliarom dostanete v balení od dvoch až do štyroch kusov zorníkov. Ich výmena je jednoduchá a zabezpečia Vám optimálnu ochranu a viditeľnosť v každej situácii.

 

 

2. Ako vybrať lyžiarske okuliare

 

Pri výbere správnych lyžiarských okuliarov odporúčame rozhodnúť či ich chcete používať iba v zlých poveternostných podmienkach ako napríklad hmla, šero, sneženie, alebo chcete okuliare používať aj za slnečného počasia. Na základe týchto faktorov rozdeľujeme okuliare podľa zorníkov:

 

a) okuliare s reflexným zorníkom (väčšinou žltá,oranžová alebo iná reflexná farba)
– tieto okuliare sa používajú výhradne iba v zlom počasí, pretože zorníky sú špecialne vyvinuté tak, aby lyžiarovi či snowboardistovi zvýrazňovali terén a tým mal i za zlého počasia plnohodnotný a najmä bezpečný zážitok z jazdy. Tento typ okuliarov sa však neodporúča do slnečného počasia, pretože reflexovanie, teda zosilňovanie slnečných lúčov má za následok oslepovanie, resp. nadmerné zostrovanie svetla.

 

b) okuliare s tmavším, alebo zrkadlovým zorníkom
– tieto okuliare sa vyznačujú svojou širšou využiteľnosťou. Na rozdiel od predchádzajúceho typu zorníkov ich môžeme využívať nielen v zlých poveternostných podmienkach, ale hlavne v slnečnom počasí, pretože vonkajšia vrstva zorníka má tendenciu slnečné lúče tlmiť či už odrazovou (zrkadlovou) fóliou, alebo tmavšou vonkajšou vrstvou. Z vnútornej strany je však druhý zorník väčšinou oranžovej farby, čo zabezpečuje výborné vlastnosti zorníka aj za zlého počasia.

 

Zahmlievanie okuliarov:

 

Jedným z najdôležitejších faktorov pri výbere okuliarov je ich zahmlievanie, respektíve ochrana pred zahmlievaním. Vždy treba hľadať okuliare, ktoré sú vybavené:

 

a) riadnym odvetraním – vo vrchnej časti by mala byť penová hmota dostatočne prevetraná, aby bola dodržaná cirkulácia vzduchu a nezahmlievali sa. Lepšie modely majú zabudované aj dodatočné vetracie kanáliky.

 

b) anti-fog vrstvou – vrstva, film, ktorý sa nachádza vo vnútornej časti okuliarov. Jeho funkciou je takisto zabrániť akémukoľvek zahmlievaniu sa. Keďže sa jedná o nanesenú vrstvu treba vnútro okuliarov čistiť čo najjemnejšou handričkou, aby sme vrstvu nezošúchali, prípadne umyť pod jemným prúdom vody a nechať vyschnúť.

 

Keďže žiadný zorník nemôže byť ideálny vo všetkých svetelných podmienkach, výber typu zorníka je vecou kompromisu.


 

Top tipy:

 

Vyberte si zorník gold: 
Všetky zorníky UVEX blokujú 100% UVA, UVB a UVC (UVEX je skratka pre UltraViolent EXcludet, UltraFialové VYňatie ) takže každý z našich zorníkov (aj tie číre) vám zaručujú blokovanie neviditeľnej a škodlivej radiácie. Ak si budete vyberať iba jeden zo zorníkov, siahnite si po litemirror gold (vhodné pre slnečnejšie počasie) alebo zorník gold lite (vhodné do zamračeného, inverzného počasia).

UVEX Gold zorníky úplne poslúžia rekreačným lyžiarom a jazdcom a sú tiež dobrá voľba ako praktické okuliare pre viac agresívnych lyžiarov.

 


Využite technológiu: UVEX ponúka dva zorníky, ktoré využívajú rôzne technológie, ktoré rozširujú ich ideálne spektrum. LCD technológia v zorníku Variotronic stmavňuje naše Gold Lite zorník o 20% jednoduchým stlačním tlačidla. Tým sa stávajú ideálnymi lyžiarskými okuliarmi do slnečného aj zamračeného a zahmleného počasia. Zorník Vario využíva fotochromatickú technológiu pre postupnú priepustnosť v závislosti na svetelných podmienkach.

 

Nerobte kompromisy. Buďte pripravený na každú situáciu. Správny zorník môže znamenať rozdiel medzi vidiením (príjemné chvíle) a nevidením (nepriíjemné chvíle). Prečo to riskovať? Zaobstarajte si 3-set: jedny pre slnečné počasie, jedny do zamračeného/sneživého počasia a jedny so zorníkmi gold. To je všetko čo budete potrebovať.

 

Na čistenie zorníka používajte iba čistú vodu, nikdy nepoužívajte rozpúšťadlá a čistiace prostriedky. Na vysušenie použite iba pribalené textilné vrecúško alebo nie chlpatú mäkkú textíliu a zľahka utrite, alebo vytraste a nechajte vyschnúť. 

 

 

 

 3. Ako vybrať lyžiarsku prilbu


Zakúpenie lyžiarskej prilby cez internet je jednoduché. Na čo musíte dbať je obvod hlavy v cm. Pre správny výber veľkosti sa ako orientačný bod odmeria obvod hlavy na šírku jedného prsta nad obočím. Rozsah veľkosti v cm je uvedený v detaile produktu v poli veľkosť v zátvorkách.

 

 

Starostlivosť a čistenie:

 

- komfortná výstelka sa môže vyčistiť vlhkou utierkou. Ako čistiaci prostriedok použite jemný mydlový roztok alebo silne zriedený prací prostriedok na jemnú bielizeň. 

- výstelky a popruhy sa sušia pri izbovej teplote

- skelet prilby čistite vlažnou vodou prípadne jemným mydlovým roztokom. Nepoužívajte žiadne rozpúšťadlá, riedidlá, atď.

- v pravidelných intervaloch prilbu kontrolujte, či nie sú viditeľné poškodenia.

- na opravu sa môžu používať iba originálne náhradné diely