Ako správne vyberať?

 

1. Ako vybrať športové a lifestyle okuliare 


Bez jasného, neskresleného videnia sa každá vonkajšia športová aktivita stáva nevypočítateľným rizikom. Kvalitné športové okuliare by mali byť súčasťou výbavy každého z nás. Preto by ste pri výbere mali vždy v prvom rade dbať na to, aby okuliare zaručovali 100% ochranu pred UVA, UVB a UVC škodlivým žiarením.

Pri výbere dizajnu je dôležitý komfort nosenia. Ideálne je aby sa mihalnice nedotýkali zorníkov, mali by ste sa v nich cítiť príjemne a nemali by Vás tlačiť najmä v oblasti spánkov a nosa. Niektoré modely ponúkajú možnosť nastavenia nosníka, alebo ušníc.

Na výber je množstvo farieb zorníkov, tie najzákladnejšie sú:

Číry zorník (clear)  vhodné pre použitie v noci, ochrana proti vetru, hmyzu a prachu. Stupeň ochrany S0, priepustnosť svetla 80 – 100%.             

Žltý zorník (lasergold lite) zlepšuje kontrast v zlých svetelných podmienkach (hmla, zamračené). Stupeň ochrany S1, priepustnosť svetla 43 – 80%

Oranžový zorník (litemirror orange), má zrkadlový film, zlepšuje kontrast v slnečnom počasí a chráni pred infračerveným žiarením. Stupeň ochrany S1, priepustnosť svetla 43 – 80%

Tmavší/dymový zorník (litemirror smoke), má zrkadlový film a je vhodný ako ochrana pred slnkom po celý deň, vhodné na bežné nosenie. Stupeň ochrany S2, priepustnosť svetla 18 – 43%

Strieborný zorník (litemirror silver), má zrkadlový film a ochráni pred silným slnkom a infračerveným žiarením. Stupeň ochrany S3, priepustnosť svetla 8 – 18%.

Tmavý zorník (smoke), má farebne neutrálnu viditeľnosť a ochráni pred celodenným slnkom. Stupeň ochrany S3, priepustnosť svetla 8 – 18%.

Hnedý zorník (litemirror brown), ochráni pred celodenným slnkom. Stupeň ochrany S3, priepustnosť svetla 8 – 18%.

Polarizačný zorník (polavision), filtruje rušivé odrazy a reflexy a chráni pred slnkom po celý deň, výhodou sú aj prirodzené farby a kontrast. Stupeň ochrany S3, priepustnosť svetla 8 – 18%.

Silný strieborný zorník (mirror silver) predstavuje extrémnu ochranu pred slnkom. Tento zorník nie je vhodný na šoférovanie. Stupeň ochrany S4, priepustnosť svetla 3 – 8%.

Fotochromatický zorník (variomatic) sa prispôsobuje aktuálnym svetelným podmienkam v rozsahu S1-S3. Pri silnom slnečnom žiarení zorník automaticky stmavne a pri zamračenom počasí sa zosvetlí.

Nemenej dôležitým faktorom pri výbere sú aj technické fakty zorníkov a rámov okuliarov. Zorníky by mali byť vyrobené z netrieštivého a nerozbitného materiálu, opticky korektné – t.j. nemali by skresľovať. Mali by byť odolné voči poškriabaniu a mali by mať protizahmlievaciu vrstvu, tzv. antifog. Pri nasadení v športoch s vysokým výkonom (cyklistika, beh) padne vhod aj systém cirkulácie vzduchu cez rám a zorník okuliarov. Ak plánujete používať okuliare napr. v skialpinizme, alebo vysokohorskej turistike sú ideálnym riešením modely s integrovanými bočnicami, ktoré dokonale ochraňujú pred agresívnym slnkom.

Keďže neexistujú univerzálne okuliare a zorníky do každého druhu počasia a svetelných podmienok výrobcovia ponúkajú aj systém vymeniteľných zorníkov. K okuliarom dostanete v balení od dvoch až do štyroch kusov zorníkov. Ich výmena je jednoduchá a zabezpečia Vám optimálnu ochranu a viditeľnosť v každej situácii.

 

2. Ako vybrať lyžiarske okuliare

Pri výbere správnych lyžiarských okuliarov odporúčame rozhodnúť či ich chcete používať iba v zlých poveternostných podmienkach ako napríklad hmla, šero, sneženie, alebo chcete okuliare používať aj za slnečného počasia. Na základe týchto faktorov rozdeľujeme okuliare podľa zorníkov:

a) okuliare so svetlým zorníkom 
(väčšinou žltá,oranžová alebo iná reflexná farba)

– tieto okuliare sa používajú výhradne v zlom počasí, pretože zorníky sú špecialne vyvinuté tak, aby lyžiarovi či snowboardistovi zvýrazňovali terén a tým mal aj za zlého počasia plnohodnotný a najmä bezpečný zážitok z jazdy. Tento typ okuliarov sa však neodporúča do slnečného počasia, pretože kontrast, teda zosilňovanie slnečných lúčov má za následok oslepovanie, resp. nadmerné zostrovanie svetla.

b) okuliare s tmavším, alebo zrkadlovým zorníkom

– tieto okuliare sa vyznačujú svojou širšou využiteľnosťou. Na rozdiel od predchádzajúceho typu zorníkov ich môžeme využívať nielen v zlých poveternostných podmienkach, ale hlavne v slnečnom počasí, pretože vonkajšia vrstva zorníka má tendenciu slnečné lúče tlmiť či už odrazovou (zrkadlovou) fóliou, alebo tmavšou vonkajšou vrstvou. Z vnútornej strany je však druhý zorník väčšinou oranžovej farby, čo zabezpečuje výborné vlastnosti zorníka aj za zlého počasia.

Zahmlievanie okuliarov:

Jedným z najdôležitejších faktorov pri výbere okuliarov je ich zahmlievanie, respektíve ochrana pred zahmlievaním. Vždy treba hľadať okuliare, ktoré sú vybavené:

a) riadnym odvetraním – vo vrchnej časti by mala byť penová hmota dostatočne prevetraná, aby bola dodržaná cirkulácia vzduchu a nezahmlievali sa. Drahšie modely majú integrované aj dodatočné odvetranie rámu.

b) anti-fog vrstvou – technológia supravision, ktorá sa nachádza vo vnútornej časti okuliarov. Jej funkciou je takisto zabrániť akémukoľvek zahmlievaniu sa. Keďže sa jedná o nanesenú vrstvu treba vnútro okuliarov čistiť čo najjemnejšou handričkou, aby sme vrstvu nezošúchali, prípadne umyť pod jemným prúdom vody a nechať vyschnúť.

 

Keďže žiadny zorník nemôže byť ideálny vo všetkých svetelných podmienkach, výber typu zorníka je vecou kompromisu.

Všetky zorníky uvex ochraňujú 100%-ne pred UVA, UVB a UVC (uvex je skratka pre ultra violet excluded). Takže každý z našich zorníkov (aj tie číre) vám zaručujú blokovanie neviditeľnej a škodlivej radiácie. Ak si budete vyberať iba jeden zo zorníkov, siahnite po litemirror zorníku (vhodný pre slnečné počasie) alebo zorník goldlite (vhodný do zamračeného, inverzného počasia).

 

Využite technológiu: 

uvex je dlhodobo jednou z najinovatívnejších firiem na svete. Kvalitu našich produktov odzrkadľujú ocenenia, ktoré pravidelne získavame na medzinárodnej úrovni.

Z tých najinovatívnejších to sú:

- variotronic technológia - je založená na princípe tekutých kryštálov (LCD). Najnovšie bola predstavená aj v segmente športových okuliarov dostupná na jar 2016.

- variopola technológia, ktorej zorníky sú fotochromatické a zároveň polarizačné, čím, nielenže automaticky zosvetľujú a stmavujú, ale filtrujú reflexy a odrazy. 

- variomatic technológia - fotochromatický zorník, ktorý automaticky zosvetľuje/stmavuje v závislosti od aktuálnych svetelných podmienok

Na čistenie zorníka používajte iba čistú vodu, nikdy nepoužívajte rozpúšťadlá a čistiace prostriedky. Na vysušenie použite iba pribalené textilné vrecúško alebo nie chlpatú mäkkú textíliu a zľahka utrite, alebo vytraste a nechajte vyschnúť. 

 

 3. Ako vybrať lyžiarsku prilbu

Zakúpenie lyžiarskej prilby cez internet je jednoduché. Na čo musíte dbať je obvod hlavy v cm. Pre správny výber veľkosti sa ako orientačný bod odmeria obvod hlavy na šírku jedného prsta (1cm) nad obočím. Rozsah veľkosti v cm je uvedený v detaile produktu v poli veľkosť v zátvorkách.

Starostlivosť a čistenie:

- komfortná výstelka sa môže vyčistiť vlhkou utierkou. Ako čistiaci prostriedok použite jemný mydlový roztok alebo silne zriedený prací prostriedok na jemnú bielizeň. 

- výstelky a popruhy sa sušia pri izbovej teplote

- skelet prilby čistite vlažnou vodou prípadne jemným mydlovým roztokom. Nepoužívajte žiadne rozpúšťadlá, riedidlá, atď.

- v pravidelných intervaloch prilbu kontrolujte, či nie sú viditeľné poškodenia.

- na opravu sa môžu používať iba originálne náhradné diely